تهران - بلوار کشاورز - تقاطع کارگر شمالی - برج سبز - پلاک 298 - طبقه 8 - واحد 13
  • تلفن تماس 021-88950418

  • آدرس ایمیل

پروتزهای زیبایی

پروتزهای زیبایی

اعمال پروتز زیبایی

 

پیشرفت در مواد و فن آوری توانسته پروتزهایی شگفت انگیز با ظاهر طبیعی را در اختیار کاربران اندام مصنوعی قرار دهد. افرادی که دچار قطع عضو جزئی دست و پا یا قطع یکی از انگشتان پا یا دست شده اند و چاره ای برای اصلاح این مشکلات نداشتند، اکنون می توانند گزینه های خود را بازنگری کرده و از پروتزهای زیبایی برای اصلاح وضعیت خود استفاده نمایند.

امروزه، پروتزهای زیبایی به حدی پیشرفت کرده اند که گاهی شناخت اندام مصنوعی از اندام واقعی دشوار است و نمی توان با قطعیت گفت که پا، دست یا بازو مصنوعی است.

در گذشته پروتزها، با هدف برگرداندن عملکرد اندام دست رفته بدن،بدون در نظر گرفتن شکل ظاهری آن و یا ایجاد ظاهری طبیعی استفاده می شدند.

اما پروتزهای زیبایی هنر ساخت اندام هایی است که کاملا طبیعی به نظر برسند. گاهی اوقات پروتز زیبایی، یک پوشش با قابلیت جابجایی مانند یک دستکش است که بر روی دست مصنوعی قرار می گیرد و یا جوراب رنگ بدن که بر روی پروتزهای پا قرار می گیرند.

مواد پروتزهای زیبایی

امروزه، پروتزهای زیبایی از اوریتان و سیلیکون ساخته می شوند.

خواص بی نظیر سیلیکون باعث می شود تا راحتی فوق العاده و سطحی بدون درز با ظاهری تا حد ممکن نزدیک به ظاهر طبیعی عضو برای کاربران فراهم شود.

همچنن پروتزهای سیلیکونی می توانند مزایای عملکردی قابل توجهی را نیز ارائه دهند.

شکل ظاهری هر پروتز زیبایی سیلیکونی برحسب ویژگی های اندام افراد و به صورت منحصر به فرد طراحی می شود.

رنگ، رنگدانه و شکل اندام می تواند با همه جزئیات مورد نظر شبیه سازی شده و منجر به ساخت یک پروتز زیبایی با ظاهری طبیعی و منحصر به فرد شود.

یکی دیگر از مزایای پروتز سیلیکونی، عدم وجود درز بین پروتز و اندام است.

این مزیت می تواند بازیابی زیبایی فردی را افزایش دهد و مرز میان پروتز و بدن را محو کند.

همه جزئیات یک پروتز زیبایی به صورت دستی به آن اضافه می شوند تا مطابق آناتومی بدن شما شوند.

در واقع، جزئیات پروتز پوششی یا پروتز سیلیکونی شامل موها، رگ ها، خال های بدن و ….. بوده و به قدری به پوست طبیعی شما شباهت دارد که دیگران شگفت زده خواهند شد.

حتی می توان از ناخن های اکریلیک واقع گرایانه استفاده شود که قابل رنگ آمیزی هستند.

برای ساخت پروتزهای زیبایی، علم مهندسی و پزشکی و هنر با هم آمیخته می شوند.

همانطور که گفته شد، شکل  اندام و عضو مصنوعی براساس تصور اندام بدن شخص طراحی می شود به طوری که با قاطعیت می توان گفت کاملا شبیه به قطعه ای تکمیل کننده برای تصور کلی بدن فرد است.

طراحی سطح پروتز با قلم مو می تواند تغییرات ظریف رنگ، به ویژه در اطراف مفصل ها و کف دست را به وجود آورد.

انگشتان دست و پا می توانند ناخن های اکریلیک با قوس پایین در پایه و سر ناخن سفید باشند.

همانطور که گفته شد جزئیاتی مانند رگ ها، لک ها،خال ها، موها و حتی تتوها هم اکنون به طور معمول به عنوان بخشی از پروتز زیبایی در نظر گرفته می شوند تا ظاهری کاملا طبیعی برای عضو مصنوعی ایجاد کنند.

مراحل ساخت پروتزهای زیبایی

            انگشتان قطع شده

ابتدا قالبی از قسمت باقی‌مانده عضو از دست رفته با استفاده از نوار گچ (گیبسون) گرفته می‌شود؛

علاوه بر آن، از اندام سالم مقابل با استفاده از آلژینات دندانپزشکی (مواد قالب گیری دندانپزشکی) تهیه می‌شود تا ارتوپد فنی با به دست آوردن شکل دقیق اندام سالم، بتواند حالت عضلانی، رگ‌های خونی و حتی چروک‌های پوست را کپی کند. طی این فرایند رنگ‌های مناسب نیز انتخاب و عکس‌ها گرفته و اندازه‌گیری‌ها انجام می‌شوند.

   قالب گیری از پای مخالف (سالم)

به این ترتیب می شود تمام اطلاعات ممکن را جهت ساخت یک پروتز زیبایی جهت اندام  قطع شده به دست آورد.

سپس سعی می شود که رنگ‌های آن به دقت و متناسب با رنگدانه های پوست انتخاب شود تا پروتز مد نظر، ظاهری زنده و طبیعی و بافتی شبیه به پوست واقعی داشته باشد

پروتزهای زیبایی معمولاً با مکش سر جای خود نگه داشته می‌شوند و انعطاف‌پذیری سیلیکون باعث می شود که بخش های باقی مانده از دامنه حرکتی مناسبی برخوردار باشند.

        پروتز زیبایی پا (پروتز نهایی)

مطالب مرتبط